Na rynku usług finansowych panuje ogromna konkurencja, a różnego rodzaju instytucje muszą walczyć o każdego klienta. Dzięki temu potencjalni klienci mają do wyboru różne formy finansowego wsparcia. Okazuje się, że jednym z najczęściej wymienianych celów, dla których klient ubiega się o taką pomoc, jest nabycie samochodu. Najpopularniejsze opcje to kredyt bankowy albo leasing. Co wybrać, leasing czy kredyt? Przedstawiamy szczegółowe informacje w tym zakresie.
Leasing czy kredyt – krótka charakterystyka
Na początku należy zaznaczyć, że leasing i kredyt to zupełnie dwa inne zobowiązania, chociaż mogą dotyczyć tego samego celu, czyli nabycia auta. Jeśli rozważamy decyzję „leasing czy kredyt„, musimy przyznać, że kwestia ostatecznego wyboru musi być zawsze indywidualna i to inwestor ma wziąć pod uwagę własne preferencje, potrzeby czy możliwości regulowania należności.
Po kredyt udajemy się do instytucji bankowej – pamiętajmy, że większość banków komercyjnych oferuje zarówno kredyty gotówkowe na dowolny cel, jak i kredyty celowe. Kredytem celowym jest właśnie kredyt samochodowy.
Aby móc zaciągnąć kredyt na auto, potencjalny klient instytucji bankowej musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Takie zobowiązanie mogą brać zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Bank zawsze jednak zweryfikuje wiarygodność oraz wypłacalność swojego klienta. Pod uwagę weźmie wysokość generowanych dochodów, koszty stałe, wpływy na konto oraz wygeneruje raport BIK, by sprawdzić historię kredytową.
Ogromną zaletą takiego zobowiązania jest to, że kredytobiorca od razu staje się właścicielem pojazdu mechanicznego i może nim dowolnie dysponować. Jeśli więc rozważamy kwestie, leasing czy kredyt na samochód dla firmy czy klienta indywidualnego w tym aspekcie, to kredyt na auto będzie lepszą opcją.
Zobacz również:
- Leasing czy kredyt – co wybrać?
- Ford Mustang Leasing
- HYUNDAI I30 III 5D 1.0 T-GDI 120 KM M/6 GET!
- NISSAN QASHQAI II FACELIFT 1.3 DIG-T 160 KM M/6 N-CONNECTA leasing
- Renault TRAFFIC – leasing 2020
Co ciekawe, kredyt samochodowy udzielany jest na preferencyjnych warunkach. Oznacza to, że sam samochód staje się zabezpieczeniem w razie niewypłacalności klienta, dzięki czemu kredytobiorca może cieszyć się atrakcyjnymi warunkami współpracy. Banki nierzadko oferuję też dodatkowe bonusy, jak tanie ubezpieczenie, serwisowanie samochodu albo rabaty cenowe u swoich biznesowych partnerów.
Jeśli zastanawiasz się, co wybrać, leasing czy kredyt samochodowy, podpowiadamy, że kredyt można zaciągać na pojazdy mechaniczne pochodzące zarówno od prywatnych właścicieli, jak i komisów czy dealerów samochodowych, a auta mogą być nowe, ale też używane.
Leasing jest formą użyczenia auta. Leasingobiorca zobowiązuje się do regulowania rat leasingowych w zamian za korzystanie z pojazdu mechanicznego, jednak nie jest jego właścicielem. Będzie nim dopiero po spłacie ostatniej raty i wykupieniu samochodu.
Nie da się jednak ukryć, że rozważania typu leasing czy kredyt na samochód, są zasadne, jeśli pojazd mechaniczny ma być narzędziem pracy w firmie. Leasing pozwala wrzucać ratę leasingową w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, dzięki czemu koszty prowadzenia biznesu stają się znacznie nisze.
Sam proces brania leasingu również wydaje się łatwiejszy w przypadku leasingu. Firmy leasingowe nie sprawdzają zdolności finansowej, zaś warunkiem jest prowadzenie firmy od 3, 6, 9 albo 12 miesięcy. W tym przypadku istnieje niewielkie ryzyko, bo przecież pojazd mechaniczny wraca do firmy leasingowej, jeśli leasingobiorca przestaje regulować należności.
Leasing czy kredyt – różnice
Jeśli zastanawiasz się, leasing czy kredyt na auto, warto zestawić podstawowe różnice, które pozwalają określić zalety oraz wady tych dwóch form finansowania celu, jakim jest samochód.
Kredyt na auto pozwala być od razu jedynym właścicielem samochodu, zaś leasing daje jedynie opcję jego użytkowania. Z kredytu samochodowego mogą korzystać zarówno firmy, ale też klienci prywatni, a leasing przewidziany jest tylko dla firm.
Leasing może być lepszym rozwiązaniem dla firm, które w ten sposób chcą zmniejszać koszty prowadzenia biznesu, w przypadku kredytu na auto takie odliczenia są znacznie mniejszej wartości.
Uwagę warto zwrócić jeszcze na same pojazdy mechaniczne. W przypadku kredytu auto może pochodzić od prywatnego właściciela, zaś leasing przewiduje auta od podmiotów gospodarczych, jak komisy czy dealerzy samochodowi.
Co lepsze, kredyt czy leasing?
Nie da się jednoznacznie wskazać, która opcja jest lepsza, a każdy potrzebujący finansowego wsparcia w celu nabycia auta, musi rozważać decyzję samodzielnie. W sieci bez problemu można znaleźć jednak narzędzia, dzięki którym ta może być łatwiejsza i usprawni proces wyboru pomiędzy leasing czy kredyt. Kalkulator jest jednym z takich narzędzi. Ten oszacuje całkowite koszty, jakie poniesie kredytobiorca czy leasingobiorca, co ma znaczenie dla opłacalności danego zobowiązania. Inną formą weryfikacji może być także ranking leasingów czy kredytów. To zestawienia konkurencyjnych ofert.